Діти

Здоров’я дитячих зубів – відповідальність батьків

Серйозні зміни, що відбулися в останні роки в економіці країни, різко змінили ідеологію системи надання стоматологічної допомоги дітям. Скоротилися обсяг і зміст ініціативної лікувально-профілактичної роботи в дитячих дошкільних установах і школах по лінії держави. Велика частина турбот про дитячих зубах лягла на плечі батьків. Від незнання або з інших причин батьки звертаються до стоматолога тільки при появі у дітей гострого болю, яка часто є ознакою запущеного патологічного процесу.

Зруйновані каріозні зуби, обтяжені запалення кісткової тканини щелепи, формують вогнища одонтогенної інфекції, які роблять серйозний вплив на виникнення і розвиток вогнищево-обумовлених станів і захворювань, наприклад, артритів, захворювань нирок і так далі. Вони діагностуються у практично здорових» дітей більш ніж у 10% випадків.

Перший візит до стоматолога

Тимчасові зуби закладаються і формуються у дитини в період внутрішньоутробного розвитку. Токсикози вагітних, хронічні захворювання матері, наявність стоматологічних захворювань у сім’ї, а також передчасне народження дитини, часті хвороби на першому році життя надають несприятливий вплив на формування тканини зубів, які швидко руйнуються карієсом.

Крім карієсу у дитини можуть з’явитися ознаки неправильного співвідношення щелеп з-за звички дихати через рот, смоктати палець, спати в неправильній позі і так далі. Необхідно якомога раніше (ще до прорізування першого зуба) показати дитину стоматолога. Лікар своєчасно дасть необхідні рекомендації для того, щоб зуби і щелепи у дитини розвивалися правильно, визначить термін першого огляду.

Краса посмішки дитини залежить від вас

Тимчасові (молочні) зуби з’являються у малюка в 5-8 місяців. До 2,5 років формуються зубні дуги. Кожний зуб щелепи займає строго певне положення. Але, на жаль, не завжди.

Про формування правильного прикусу треба дбати з перших днів життя. якщо дитина смокче груди, він повинен робити це активно. Активність повинна бути і в тому випадку, якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні.

Тривале смоктання соски-пустушки, а також шкідливі звички, начебто, смоктання пальця, можуть призвести до порушення прорізування зубів і неправильного прикусу.

Зверніть увагу на те, як спить дитина. Нормальне положення під час сну – це спокійна поза на спині або на боці з закритим ротом.

Дуже важливо, щоб дитина дихав носом. інакше при постійно відкритому рте між зубами утворюється щілина і зімкнути губи стає важко.

На розвиток щелепи впливають також дефекти мови. Слідкуйте за тим, щоб дитина вимовляла звуки чітко.

Усунути причину і виправити положення зубів і щелеп у вашого малюка допоможе дитячий стоматолог. Чим раніше до нього звернетеся, тим успішніше пройде лікування.

Поради батькам щодо раціонального використання соски-пустушки

Запам’ятайте головне: пустушка – не іграшка. Нерідко після годування дитина продовжує відчувати потребу в смоктанні. У такому разі можна дати йому на нетривалий час пустушку і переключити його увагу на гру або інші предмети.

Купуючи соску необхідно пам’ятати, що розмір гумового балончика повинен відповідати віку дитини: менший для дітей від народження до 4 місяців і більше – від 5 до 10 місяців.

Дуже важлива пластмасова частина пустушки. Фланець повинен прилягати до приротовой частини обличчя та сприяти формуванню правильної форми. У ньому повинно бути 2-3 отвори, що б при попаданні в рот дитина не задихнувся. Кріплення кільця з гумовим балончиком не повинно виступати всередину балончика, інакше цей штир деформує, змінює форму щелепи і зуби проріжуться кривими.

Дитина може користуватися пустушкою 5-10-15 хвилин після їжі, якщо порція з’їдена, а задоволення від смоктання не настав, так само можна дати її для заспокоєння перед сном, після падіння і інших неприємностей, але лише на 3-5 хвилин.

Інстинкт смоктання після шести місяців поступово згасає і потреба в сосці зникає повністю. Якщо ж дитина привчений постійно чи довго смоктати пустушку, він відвикає з працею, натомість смокче палець, губи, комір блузки, до яких наслідків це призводить ми писали вище.

Поради батькам по годуванню дитини першого року життя

Велике значення для формування стійких до карієсу зубів і правильного розвитку щелепи має склад їжі, її форма та режим харчування.

Для профілактики важливе значення має раціональне вживання вуглеводів. Не можна давати дітям солодощі в проміжках між основними прийомами їжі. Якщо дитина отримує солодощів більше, ніж йому потрібно, він відмовляється від іншої їжі, що містить важливі для розвитку організму речовини. Крім того, вуглеводи є хорошим живильним середовищем для мікроорганізмів, а мікроорганізми порожнини рота, переварюючи залишки солодощів на поверхні зуба, утворюють кислоти, які сприяють розвитку карієсу.

Дбайте про здоров’я зубів і правильному розвитку щелеп з перших місяців життя дитини. Будьте здорові!

БУЗ РА «Центр громадського здоров’я і медичної профілактики» і БУЗ РА «Республіканська лікарня»

Фото: