Квіти

Спека і колеуси: сумна історія зі щасливим кінцем

А діло було навесні, точніше – десь в середині травня. У будинку на стелажі, де я всю зиму щось вирощувала, пророщувала, живцювала, накопичилася велика (для мого невеликого стеллажика) кількість різноманітних колеус, які вже були досить дорослими рослинами і прямо просилися на волю, тим більше, що місця в будинку катастрофічно не вистачало – його захоплювали підростаючі петунії та інші однорічники!

Вирішила я ризикнути і висадити цих красенів на клумбу, тим більше, похолодання не очікувалося, встановилася дуже тепла погода. . . Але біда в тому, що тінистих місць для висадження квітів у нас практично немає, тому клумба, на яку я посадила колеуси розташовувалася на відкритому сонечку, і так, звичайно, я їх відразу прикрила спанбондом! Але хто ж знав що вдарить аномальна спека в середині травня в 30 з гаком градусів при повній безхмарності. . . Взагалі хочу сказати, що ця аномальність в погоді вже входить у звичку, і у нас на Уралі вже більше «аномальності», ніж нормальності в останні роки. . . Не помітили? Або – аномально жарко, або – аномально холодно (це влітку! ), третього не дано. . .

Ось так гордо височіли мої колеуси в серединці нової клумби 14 травня, після посадки. Чергувала світлі з темними, приготувала для них укривний матеріал і навіть не підозрювала, яка біда їх чекає!

І ось застали на грядці мої красені цю нашу вже «нормальну аномальність»! Причому – я їх накрила спанбондом, правда, досить тонкий їм дістався, так як укритий в той час був майже весь сад город – багато молодюсенькие растюшки не виносили такої спеки!

І що ж? Буквально через 3-4 дні на моїх красенів було шкода дивитися! Особливо постраждали (як не дивно) рослини зі світло-зеленими листочками (мабуть це листя найбільш ніжна) і частково-зелені – листя просто згоріли на пні, і посередині клумби «красувалися» практично голі стебла з обгорілими листям – без сліз не поглянеш. . .

Як не дивно – повністю темно-бордові колеуси майже не постраждали, за винятком одного сорту. Хоча, за логікою – темний колір більше притягує сонячні промені, що тут сталося все навпаки! Мабуть ці сорти менш схильні до опіків, листя у них більш щільні.

Але надія вмирає останньою! Я, звичайно, взяла екстрені заходи – накрила більш щільним укривним матеріалом, рясно пролила, опрацювала те, що залишилося антистресовими препаратами. Коли спека спала, і, звичайно – розпочався відразу холод (до 10 градусів вдень і -5 градусів вночі) – я обрізала постраждалі стебла, в надії, що рослини знайдуть-таки другу життя, адже укорінилися вони до цього спеки, досить добре!

І на початок ЛИПНЯ, можу з упевненістю констатувати – криза минула, «пацієнт швидше живий, ніж мертвий! ». Мої колеуси галузі та «подружилися» з іншими квітами на клумбах, які за цей час були висаджені і навіть зацвіли (квіти, не колеуси! ). Мені здається, що в цьому навіть якийсь відсоток успіху – ці квіточки стали для деяких рятівної тінню, і відповідно – підтримкою і опорою!

Цей колеус ховається в тіні рожевого куща, який з’явився у мене зовсім недавно! А цей красень подружився з кущем фіалки, в листочках якій він “ховається” від сонечка!

Що цікаво, багато хто з колеус видозмінилися, замість великих і середніх листків вони наростили величезна кількість меленьких листочків, мабуть так їм зручніше боротися зі спекою – випаровування вологи з таких листочків менше. Вобщем, відбулося переродження сорту

А трапилася зовсім недавно (знову! ) аномальна для нас спека – кілька днів під пекучим сонцем і температурою повітря 36-38 градусів – пройшла для них безболісно! Тепер стоять мої красені і радують око! І нехай, поки що вони залишаються дуже невеликими, я дуже сподіваюся, що простоять вони на цій клумбі до заморозків!