Космос

Чорні діри продовжують «відригувати» зірки, і астрономи не знають, чому

Чорні діри раптово спалахнули радіохвилями, исторгая з себе матеріал поглинених зірок. Вчені припускають, що таке може відбуватися з половиною всіх чорних дір, вбивають зірки, розповідає .

Астрономи зробили це відкриття після багатьох років спостереження за чорними дірами, які беруть участь у приливних руйнування. Подія приливного руйнування виникає, коли зірка наближається занадто близько до чорної діри. Величезна гравітація космічних монстрів розтягує і стискає зірки. Частина матеріалу зруйнованої зірки викидається з чорної діри, а інша частина утворює навколо неї структуру, схожу на фрісбі, звану аккреційним диском, яка поступово падає в чорну діру. Астрономи традиційно дивляться на сожравшие зірки, чорні діри тільки протягом декількох місяців після події приливного руйнування.

Проте в новому дослідженні астрономи спеціально спостерігали за такими чорними дірами через кілька років і виявили, що майже в 50% випадків чорні діри «відригують» зоряну матерію назад.

У 10 з 24 чорних дір відбулося повторне випромінювання матеріалу через 2-6 років після події приливного руйнування. У двох випадках радіохвилі, які випромінює чорними дірами, досягли піку, загасали, а потім знову досягли піку – абсолютно нове несподіване подія. Тобто чорна діра може «включитися», «відійти», а потім «включитися» знову. Спостереження описані в дослідженні, завантаженому в базу даних препринтів , яке ще не пройшло рецензування.

Що змушує чорні діри «включатися» через багато років – поки загадка, але що б це не було, воно, безумовно, не виходить зсередини чорних дір. У чорних дір є горизонт подій – межа, за якою гравітація настільки сильна, що навіть світло не може покинути її.

«Ми не до кінця розуміємо, виходить матеріал, спостережуваний в радіохвилях, з аккреционного диска або він зберігається десь ближче до горизонту подій», – говорить провідний автор дослідження Іветт Сендес з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (США).