Космос

Як чорна діра може світитися, якщо вона поглинає все, включаючи світло

Частково чорна діра, і правда, “з’їдає” всі. Чорна діра за рахунок своєї величезної гравітації пожирає будь-яка речовина, до якого може дотягнутися. З’їдає цілі зірки разом з їх планетами (залишається порадіти, що Сонце знаходиться далеко від центру галактики і до нас ніхто не добереться).

Масивні чорні діри, особливо в центрах галактик, поглинають багато речовини. Часто вони захоплюють зірки, розриваючи їх. І газ із зірок починає перетікати в чорну діру.

Але за рахунок руху по орбіті газ отримує значний момент обертання. І частинки газу, замість того, щоб падати по прямій, починають крутитися по орбіті. Утворюється розпечений газовий диск (він і називається аккреційним).

Частинки газу тут обертаються на швидкості, близькій до світлової. А чорна діра поступово поглинає цю матерію, як вона звикла. Але у масивних дір в центрі галактик з’являються нові і нові жертви, адже там багато яскравих, великих зірок. Тому щільність такого диска може не вичерпуватися мільярдами років. А світність – яскравіше, ніж у дуже яскравих зірок.

Диск також випускає потужне теплове випромінювання.

Тому зображення чорної діри у фільмі “Интерстеллар”, де вона яскраво світила, було цілком науково обґрунтованим.

Втім, у фільмі була ще не сама масивна чорна діра, інакше б випромінювання від її диска вбило б корабель і всіх астронавтів практично миттєво.

Дуже умовно (зате наочно! ) це можна описати ілюстрацією зі шкільного підручника фізики, присвяченій відцентровій силі:

Людини з краю може навіть викинути за межі каруселі, якщо він не буде міцно триматися.

До речі, ця властивість чорної діри грає на руку потенційно можливої життя у Всесвіті. І важливо для процесу утворення зірок в галактиках.

Парадокс, але чорна діра, яка несе смерть усьому живому і неживому, стимулює появу нових зірок і нового життя!

Справа в тому, що частинки газу на величезних швидкостях часто вириваються з аккреционного диска. І відлітають в далекі частини галактики. Виходить, рівномірне перемішування речовини в галактиці, що стимулює утворення зірок. До того ж, коли чорна діра “з’їдає” зірку, що в простір викидається більшу кількість важких елементів, включаючи вуглець, важливий для походження життя.

Боротьба і єдність протилежностей. Знаменитий закон діалектики в дії!