Космос

Туманність андромеди – величезна сусідка чумацького шляху

Туманність Андромеди або М31 в астрономічних каталогах – ця величезна галактика, розташована неподалік від Чумацького Шляху. Вона відома кожному, хто регулярно цікавиться наукою. Більш того, в знаменитому фантастичному романі вітчизняного письменника Івана Єфремова герої стикаються з прибульцями, чия рідна планета, ймовірно, перебуває в цій галактиці. Хто знає, наскільки фантастика передбачила майбутнє? Принаймні, екзопланету в однієї з зірок туманності вже виявили.

Галактика Андромеди зовсім не є нашою найближчою сусідкою. Відстань до М31 оцінюється в 2,5 мільйона світлових років і деякі з відомих карликових галактик розташовані у десять разів ближче до Землі. От тільки вони набагато менше і не настільки багаті зірками.

М31 багато в чому перевершує Чумацький Шлях – Туманність Андромеди в два рази більше за нього і складається з одного трильйона зірок. Від краю до краю цього зоряного острова радіосигнал буде подорожувати 220 тисяч років. Подібна цифра порівнянна з терміном життя кількох земних цивілізацій. Як і наша галактика, Туманність Андромеди відноситься до класу спіральних, в центрі яких розташовуються надмасивні чорні діри. Чорна діра в М31 настільки величезна, що по масі в 140 мільйонів разів важче Сонця.

З ядром галактики Андромеди пов’язане цікаве відкриття – поблизу центральної чорної діри помічені десятки дуже молодих зірок, які обертаються навколо неї. Здавалося б, жахливий вплив масивного освіти повинно перешкоджати зародження світил, адже їм не вистачить газу і пилу, які падають у чорну діру. Як ці світила опинилися так близько до небезпечного об’єкту, поки не зовсім ясно.

Свою назву галактика отримала після перших спостережень у телескоп в 1612 році – і справді в аматорські оптичні прилади М 31 виглядає як світиться хмара. Незважаючи на те, що люди з хорошим зором і далеко від джерел світла можуть бачити галактику неозброєним оком, навіть потужні аматорські телескопи не дозволяють побачити зірки галактики, яка при цьому здається сірим туманною плямою.