Родина

Розділ подарунків при розлученні подружжя – моє, твоє, або загальне?

«Як бути з подарунками? » – це питання хвилює не одну пару при розлученні.

І дійсно, подарунки часто стають каменем спотикання. Чоловік вважає, що подарований батьком автомобіль повинен дістатися йому. Дружина наполягає, що весільний подарунок від батьків адресований їй, і чоловік тут не причому. Де правда, а де омана – обговоримо далі.

Подарунки дружину – діляться чи ні?

Для відповіді на це питання потрібно заглянути в Сімейний кодекс. Закон чітко визначає, що майно, отримане в дар одним із подружжя, що є особистою власністю такого чоловіка ().

Простий приклад: чоловік отримав від свого брата в подарунок мотоцикл. За підсумками операції був складений договір дарування, на підставі якого чоловік зареєстрував байк в ГИБДД. Дружина не претендує на мотоцикл у разі розлучення і розділу майна.

Складніше, якщо подарунок був поліпшений і виріс в ціні в період шлюбу за рахунок особистих коштів другого з подружжя або сімейного бюджету. Що робити в цьому випадку? Ось тут діє положення , згідно з яким подарунок може бути визнано спільним майном і поділений між подружжям.

Стандартний приклад:

Старенький будиночок дружиною отримано у спадок від бабусі. Але за рахунок сімейного бюджету в шлюбі був серйозно оновлено: всередині – за рахунок перепланування, зовні – реконструкції і благоустрою ділянки біля будинку. Гроші на ремонт бралися з сімейного бюджету. При розлученні чоловік вправі вимагати розділу подарованого дружині будиночка. Або грошову компенсацію з розрахунку:

Нова вартість будинку – стара вартість будинку = сума, що залишилася, 50% якої повинна дістатися чоловікові.

Подарунки від родичів на весілля

Часте явище: весільні подарунки молодятам від родичів чоловіка і дружини.

Зазвичай такі подарунки підносять прямо на весіллі, без будь-яких розписок, договорів дарування. І твердження в дусі «мій Телевізор, оскільки його подарувала моя мама» – в корені невірні.

Раз весільні подарунки були піднесені обом подружжю, значить майно є спільно нажитим. А воно, як відомо, ділиться порівну.

Інша справа, якщо складався договір дарування.

У 2017 році . У Єкатеринбурзі сім’я купила квартиру на гроші, які були подаровані молодятам матір’ю нареченої. Жінка продала свою квартиру, а ці гроші піднесла дочки. Але не просто на словах, а максимально грамотно – за договором дарування. Незабаром у молодих стався розлучення, і чоловік став вимагати розділу спільної квартири. Місцеві суди стали на його бік, а ось Верховний Суд висловив протилежну думку – квартира була куплена на особисті кошти дружини, які дісталися їй від матері за договором дарування. Отже, житло не купувалося на сімейний капітал, і чоловік претендувати на квартиру не може.

Подарунки дружинам один одному

Якщо стосунки дали тріщину, з розділом подарунків чоловіка і дружини один одному теж не все однозначно.

Зазвичай все зводиться до двох ситуаціях:

1. Один чоловік дарував другого особисті речі (парфуми, одяг, взуття або косметику) – це речі індивідуального користування, вони розділу не підлягають, а залишаються за тим, кому їх подарували.

2. Якщо подаровані предмети розкоші, коштовності, телефон, ноутбук або пральна машина – факт дарування належить доводити. Причому того, хто отримав це майно в дар.

На жаль, без доказів чоловік не зможе залишити цінні подарунки у себе. Майно буде визнано загальним і ділиться порівну. А якщо такий варіант неможливий, наприклад – телевізор, кухонний комбайн або телефон (як неподільні речі), доведеться виплачувати грошову компенсацію другому з подружжя.