Спорт

Перед вправами – розігрійся!

Існує пряма залежність між температурою м’язів і прилеглих до них тканин (сухожиль і зв’язок), і гнучкість суглобів. Чим краще прогріті м’язи, тим легше вони розтягуються і тим більшу рухливість демонструють суглоби. З ростом температури помітно поліпшується еластичність тканин.

Це, до речі, одна з найважливіших причин робити розминку перед тренуванням. Адже в м’язах при русі виробляється багато теплової енергії, яка буквально нагріває і самі м’язи, і навколишні тканини.

Розвиток гнучкості і прогрівання тіла

Гарячий душ (43-45 градусів) протягом 5 хвилин може збільшити рухливість кульшового суглоба, а саме-амплітуду руху, на 5%.

Тому має сенс приймати гарячий душ перед тренуванням, якщо дозволяють умови.

Такий душ має практично такий же ефект, як і гарна розминка.

З тієї ж причини непогано виконувати вправи на гнучкість після лазні або сауни. Прогрівання тканин до 45 градусів підвищує їх еластичність і рухливість в суглобі майже на 20%. Завдяки цьому прийому Ви зможете багаторазово прискорити розвиток гнучкості.

Охолодження м’язів і суглобів знижує їх рухливість на 10-20%. Тому не слід очікувати помітних результатів від вправ на гнучкість, якщо як слід не розігріти м’язи.

Найпростішим прикладом може стати ситуація, яка відбувається абсолютно з кожним людиною на планеті. Мова йде про вправи вранці, в момент, коли Ви тільки що прокинулися і вирішили повправлятися / порастягиваться, а також Вам несподівано спало на думку почати серйозні розтяжки або махи, або шпагати і т. д.

Згідно з різними дослідженнями температура під час сну безпосередньо впливає на те, як швидко Ви заснете, а також на те, наскільки якісно Ви будете спати. І не тільки влітку, але і в будь-який час року. Останні дослідження виявили, що найбільш оптимальною температурою тіла під час сну вважається приблизно на 2-3 градуси менше, ніж середня температура в кімнаті. А для тих, хто вважає за краще спати під товстим теплою ковдрою, або навіть декількома, норма температури тіла навіть нижче.

Нейробіолог Метью Уокер, університет Берклі: «Якщо внутрішня температура людини занадто висока, то мозок не може легко переключитися зі стану неспання в стан сну та забезпечити здоровий сон».

Тим не менш, якщо дозволяє час, вранці дуже гарні будуть вправи, які впливають на тіло зігріваючий ефект і водночас розвивають його гнучкість.

Люди займаються йогою в гарячому джерелі.

Правила розвитку гнучкості

  1. Чим вище температура м’язів, тим легше їх розтягувати.
  2. Для підвищення температури м’язів використовують розминку, сауни, гарячий душ.
  3. На тренуванні слід зберігати тепло, одягаючись відповідно температурі в приміщенні (або на вулиці). Чим нижче температура в тренувальному залі, тим тепліше повинні бути одягнені Ви.
  4. Ні в якому разі не слід допускати охолодження і тим більше переохолодження розтягуються м’язів відразу після заняття до тих пір, поки вони не охолонуть природним чином. І не важливо, чи це була тренування гнучкості, аеробне або силова. У будь-якому випадку, Ви втрачаєте в гнучкості, якщо будете регулярно переохолоджувати м’язи відразу після інтенсивного тренування.
  5. Рекомендується відразу після тренування додатково (короткочасно) прогрівати м’язи в душі або сауні. Зрозуміло, після цього слід дотримуватися попередній пункт.