Успіх

Онлайн-навчання: переваги та недоліки

Не забудь підписатися на наш ! Кожен день ми публікуємо безкоштовні лекції, уроки, майстер-класи, інтенсиви.

Що вибрати: платні курси або «халяву»?

Розвиток і перспективи онлайн-навчання

У 2020-му онлайн-навчання привернуло увагу мас, тому в Росії було проведено кілька важливих досліджень цього ринку

Так, за даними « зараз частка російського EdTech ринку в загальносвітовій структурі займає всього 1%, але вже зараз цей напрямок має вражаючі темпи зростання – до 25% у рік. Якщо ще в 2019 році ємність російського ринку електронної освіти оцінювали в 45-50 мільярдів рублів, то вже в 2020 він може досягти показників 55-60 млрд.

Цікаво й те, що в Росії EdTech зараз розвивається переважно у сфері додаткової професійної освіти для дорослих, перепідготовки кадрів, і мінімально зачіпає інтереси школярів і дітей дошкільного віку. В 2019-му частка ДО і ДПО досягала 50% всього ринку онлайн навчання. Найбільш затребувані в цьому сегменті digital-професії, прикладні навички, іноземні мови, особливо англійську мову, корпоративне навчання.

В лідери ринку ДПО і ДО освіти вибилися:

 • SkillBox – близько 6,5% ринку.
 • GeekBrains – приблизно 5,3%.
 • Нетология-груп – 5,3%.

До схожих висновків дійшли і в результаті спільного декількох освітніх онлайн-центрів. Але в цьому дослідженні поглянули ще й на міжнародний контекст. Так, зараз серед всіх типів навчання, онлайн-освіти в загальному освітньому сегменті оцінюють лише в 3%, а щорічний приріст цього напрямку складе від 5 до 15%.

Ці дослідники також прогнозують помітне розвиток ринку в 2020 і в 2021 році

Експерти пророкують справжній бум онлайн-освіти і кажуть, що до 2030-х років цей сегмент стане куди більш значним, ніж зараз.

Курси або халява

І хоча перспективи ринку дистанційної освіти дуже вражають, думаємо про доцільність проходження таких курсів ми вже зараз. Щоб прийняти раціональне рішення про те, як вибудовувати свій професійний розвиток, варто зважити всі за і проти.

Переваги самостійного навчання

 • Економія. При самостійному навчанні ви ні за що не платите, отже – не ризикуєте своїм фінансовим благополуччям. Залежно від професії і тривалості, вартість курсів в середньому складає 30-50 тис. рублів, що для багатьох росіян є суттєвою тратою особистого бюджету.
 • Свій графік навчання. При самостійному навчанні ви можете проходити навчання у своєму темпі. Якщо у вас зараз відпустка – навчайтеся хоч цілісінький день, якщо, навпаки, напружений робочий день – можете дозволити собі відпочинок, а не з останніх сил намагатися сприймати інформацію на вебінарі.
 • Концентрація на самому головному. Якщо ви чітко розумієте, які знання і навички необхідні вам для отримання певної посади або підвищення по службі, при самостійному навчанні ви можете сконцентруватися на цих темах і не розпорошуватися на непотрібну особисто вам інформацію. Тоді як при проходженні курсу ви змушені йти по більш загальної та різносторонньої програмі викладача.

Мінуси самостійного навчання

 1. Питання самодисципліни і самостійного пошуку інформації. Одна з найголовніших проблем самоосвіти – це необхідність самому організовувати свій час, бути дисциплінованим. Так у багатьох людей початковий ентузіазм до вивчення нового швидко змінюється байдужістю, або небажанням долати труднощі. У такій ситуації без хорошої самодисципліни навчання не буде успішним і ефективним.
 2. Недолік спілкування. Як не крути, але людина – соціальна істота, і спільнота однодумців – важливий аспект життя, і в освіті зокрема. Якщо ви вирішили вивчати щось самостійно, потрібно розуміти, що ви будете позбавлені студентського ком’юніті, яке відіграє важливу роль психологічної підтримки.
 3. Відсутність структури. Ще одна важлива проблема самонавчання в тому, що у людини на початку освоєння професії або навичок немає чіткого і глибокого уявлення про неї. Зазвичай ми вивчаємо ресурси, які є у відкритому доступі, знаходимо перелік доступних навчальних програм, і поступово з шматочків і фрагментів формуємо свою базу знань. На це витрачається набагато більше часу, ніж при навчанні з викладачем, і часто студенти стикаються з відсутністю структури знань: незрозуміло, в якій послідовності потрібно вивчати матеріал, як пов’язати знання між собою, що в підсумку призводить до думки про неможливість застосувати отримані знання/вміння.
 4. Проблема актуальності. Ця проблема за своєю суттю близька до попередньої. Людина вивчає весь контент, який йому вдалося знайти у вільному доступі, але не маючи практичного досвіду, він не знає, яка інформація актуальна, а яка – ні. Це особливо злободенно для digital-професій, IT-сфери, де знання застарівають дуже швидко.
 5. Немає підтримки наставника. У процесі будь-якого навчання виникають складності, теми, які ми не розуміємо. Зазвичай їх допомагає подолати вчитель, який може пояснити тему простою мовою, показати приклади і т. д. У випадку з самостійним навчанням доводиться або шукати відповіді на форумах, або довго і болісно розбиратися самому.
 6. Немає підтверджень ваших знань. Ще один важливий недолік самостійного навчання проявляється на етапі працевлаштування. І полягає він у тому, що ви не можете довести роботодавцю свої знання. Якщо при особистому спілкуванні ще можна спробувати розповісти про свої успіхи в освоєнні професії, або показати приклади робіт, то на початковому етапі відбору резюме – ви не маєте конкурентних переваг.

Плюси онлайн-курсів

 1. Структурована і актуальна інформація. На онлайн-курсах та тренінгах в 90% випадків викладають практикуючі фахівці. Це люди, які вже заробляють своєю професією, вони знайомі з її підводними каменями і актуальними трендами і, головне, вони зацікавлені в тому, щоб якісно навчати студентів, щоб їхні учні закінчили курс з гідним багажем знань, тому що від цього будуть залежати відгуки про курсі, їх репутація. А це означає, що на курсі студент отримає актуальну і добре структуровану інформацію, інтерактивні завдання, які зроблять процес навчання більш цікавим. Це може бути і теорія, і практика, але точно та інформація, яка стане в нагоді в роботі.
 2. Ком’юніті. Організатори електронного навчання прекрасно розуміють людську психологію, тому більшість онлайн-курсів мають свої закриті чати в різних месенджерах або соцмережах для спілкування та обміну інформацією. У них ви можете отримати зворотний зв’язок від викладачів, розібратися зі складними моментами у процесі навчання. Взаємодія з викладачем та іншими учнями допомагає швидше засвоювати матеріал.
 3. Допомога у працевлаштуванні. На початку статті ми вже писали про те, що сфера онлайн-освіти розвивається дуже швидко і в ній зростає конкуренція. У такому середовищі освітнім центрам потрібно давати своїм клієнтам не тільки знання, але і якісь гарантії того, що їхні гроші не будуть витрачені даремно. І найкраще рішення – це допомога у працевлаштуванні. Цю опцію зараз мають всі топові платні освітні платформи. Вони пропонують своїм студентам допомогу в складанні грамотного резюме, підготовки до співбесіди. Нерідко центри дистанційних технологій навчання пропонують навіть стажування для кращих студентів у своїх дружніх компаніях.
 4. Портфоліо. В процесі проходження курсів студенти виконують практичні завдання, а за підсумком (в більшості випадків) роблять дипломну роботу, яка закріплює і демонструє освоєні навички. Зазвичай ця дипломна робота стає першим проектом у вашому резюме, який вже можна показувати роботодавцю.
 5. Підтвердження знань. Після закінчення курсу ви отримуєте диплом навчального центру або свідоцтво про підвищення кваліфікації, яке стане додатковим аргументом у вашому резюме.
 6. Організація часу. Якщо ви не можете похвалитися видатними навичками самоорганізації – цей фактор дуже важливий. Все-таки, коли ви заплатили за курси пристойну суму і точно знаєте, що вебінар можна подивитися тільки сьогодні в 19:00, а до завтрашнього уроку необхідно виконати домашні завдання, організувати себе трохи легше. Студент відчуває цінність знань, що мотивує його не пропускати заняття.
 7. Територіальна гнучкість. Не важливо, де ви живете – у столиці чи в невеликому містечку – онлайн-навчання доступне кожному. А це означає, що ви можете отримати знання і якісну освіту від провідних практиків країни у своїй сфері, не відриваючись від свого звичного життя, не випадаючи з робочого процесу.
 8. Більш доступна ціна в порівнянні з очним навчанням. Вартість онлайн-курсів стає головним каменем спотикання для багатьох зацікавлених в такому форматі. Дійсно, курси з досвідченими, хорошими викладачами іноді коштують чимало. Але, тільки якщо порівнювати з безкоштовним самостійним навчанням. А от у порівнянні з класичною освітою – вони набагато більш доступні. Тут у багатьох виникає відповідний аргумент, – адже вищу освіту ми отримуємо 4-5 років, а тут з нас хочуть взяти десятки тисяч рублів за кілька місяців викладання. Але давайте згадаємо, який відсоток навчального процесу займали загальноосвітні або додаткові предмети, історичні дані про предмет, які хоч і розширюють наш кругозір, але ніяк не допомагають у кар’єрі. В онлайн навчанні такого немає, студентам намагаються дати максимум практичних знань, з якими вони зможуть бути конкурентними на ринку праці.
 9. Доступно і зручно для людей з обмеженими фізичними здібностями. Розвиток комп’ютерних методів навчання, як і в цілому професій, які дозволяють працювати віддалено, відкриває більше можливостей для людей з обмеженими фізичними можливостями інтегруватися в кар’єру і досягти в ній успіху.

Мінуси онлайн навчання

 • Якість освіти. Кожен онлайн-курс розробляється індивідуально викладачем або навчальним центром, немає строгих норм і стандартів, згідно з якими розробляються методичні матеріали, тому багато в чому придбання такого курсу схоже на кота в мішку, особливо, якщо нова програма і у неї немає відгуків.
 • Традиції проти новаторства. Для людей, які з дитинства існували в парадигмі школи та внз з їх типовими атрибутами (ходіння на лекції, сидіння за партою, оцінки в табелі або заліковці, пряме спілкування з викладачем, ЄДІ), дистанційна форма навчання може бути складною для сприйняття. Це може проявлятися і в проблеми із засвоєнням інформації видалені через засоби зв’язку, і з організацією свого навчального процесу без суворого контролю педагога.
 • Немає 100% гарантії працевлаштування. Хоча багато навчальні центри пропонують допомогу в працевлаштуванні, але 100%-ної гарантії, що ви знайдете роботу відразу після проходження курсу вам ніхто не дасть. В результаті без належного напору і старанності з боку студента, гроші можуть бути витрачені даремно. Хоча така ж проблема притаманна і офлайн навчання.

Як зробити онлайн-навчання ефективним?

З нашого аналізу стає очевидно, що з розвитком інформаційних технологій онлайн-навчання має великі перспективи, і його варто розглядати як інструмент для просування по кар’єрних сходах або освоєння нових професій

Зараз ми спостерігаємо фактично початок розвитку освіти у віртуальному середовищі з його неидеальностями і недоліками, тому при виборі курсу та навчального центру потрібно проявити максимум дбайливості, не соромитися дізнаватися всі деталі навчання.

Але якщо ви все-таки вирішили випробувати такий формат освіти, ми підготували для вас 7 корисних порад, які допоможуть зробити процес навчання максимально ефективним:

 1. Усвідомлене спрямування. Перед тим, як записатися на курс, сформулюйте, які знання ви хочете отримати, і для чого. У вас повинна бути чітка стратегія дій і розуміння того, який результат ви хочете отримати по закінченню курсу. Виходячи з відповідей на ці питання, потрібно вибирати і програму навчання. Так, якщо ви хочете тільки зрозуміти чи цікава вам певна професія, можна записатися на базовий курс, якщо ж ви хочете отримати роботу по спеціальності після навчання – краще записатися на ґрунтовний курс, який має велику програму і проводиться в навчальному центрі, де допомагають студентам знайти роботу.
 2. Дисциплинируйтесь. Перед початком навчання розплануйте свій час. Звільніть дати в календарі, заздалегідь посуньте інші справи. Якщо у вас є дитина, а за програмою навчання заплановані вечірні вебінари чи семінари, є сенс заздалегідь домовитися з родичами або друзями, щоб вони прийшли і доглянули за малюком у цей час. В іншому випадку, у вас то і справа перебуватимуть причини відкласти перегляд відеоуроків на потім, і ефективність буде падати.
 3. Не розпорошуйтеся. У процесі навчання за комп’ютером дотримуйтеся суворого правила – «one screen at a time», і закривайте всі сторонні вкладки в браузері. Навіть якщо потрібно терміново відповісти клієнту. Навіть якщо подруга прислала дуже смішну картинку.
 4. Не перевантажуйте себе. Намагайтеся рівномірно розподіляти час навчання. Ви будете набагато краще сприймати і запам’ятовувати інформацію, якщо будете витрачати на навчання 1,5-2 години в день, а не вчитися 10 годин поспіль у свій єдиний вихідний.
 5. Робіть нотатки. Навіть якщо у вас збережеться доступ до матеріалів курсу після його закінчення, краще робити замітки в процесі навчання. Звичайно, немає сенсу писати конспект, як у школі, – фіксуйте найголовніше, накресліть схеми або скетчі, які допоможуть вам запам’ятати і структурувати інформацію в голові.
 6. Дайте собі винагороду. Практика показує, що люди набагато рідше кидають на півдорозі ті курси, по закінченні яких видається сертифікат, на яких потрібно вести електронний щоденник і здавати тести або іспит, щоб підтвердити знання. Тому, навіть якщо вибраний вами курс не передбачає такої нагороди, придумайте собі винагороду, яке додасть вам мотивації у навчанні.
 7. Коло однодумців. Не забувайте про важливість студентського співтовариства. Не соромтеся спілкуватися в закритих чатах з однокласниками, знаходите додаткові ком’юніті на тематичних форумах або групах в соц. мережах, беріть участь у відеоконференціях. Таке неформальне спілкування також дає багато корисної інформації і дозволяє відчути себе в новій професії.

Вивчення нових професій і умінь в інтернеті стає все більш помітним трендом сучасної освіти, тому не варто ігнорувати його можливості в розвитку своєї кар’єри.

Реклама. Інформація про рекламодавця посилання в статті.