Космос

Астрономи виявили екзопланету гаряче нашого сонця

За останні роки кількість відомих екзопланет різко зросла завдяки таким апаратам, як космічний телескоп “Кеплер”, який за своє існування виявив тисячі далеких світів. І на подив багато з них дуже великі і розташовані близько до своїх зірок. Ці екзопланети, які астрономи ще називають «гарячими юпітерами», важко вивчати із-за їх близькості до яскравої зірки, але астрономи все таки знайшли цікавий космічний об’єкт у планетній системі під назвою WD 0032-317. Вона є домом для величезної екзопланети, яка навіть більш гаряче, ніж Сонце.

Розпечена екзопланета, яка знаходиться на відстані близько 1400 світлових років від нас, була занесена в каталог ще на початку 2000-х років, коли астрономи виявили її з допомогою Very Large Telescope (Дуже Великого Телескопа). На той момент команда астрономів вважала, що WD 0032-317 являє собою подвійну систему, що складається з двох білих карликів. Фахівці з Інституту науки Вейцмана в Ізраїлі під керівництвом астронома Наами Халлакун нещодавно перевірили дані і виявили, що в системі, швидше за все, знаходяться білий і коричневий карлик, який іноді називають відбулася зіркою.

Незважаючи на схожі назви, ці астрономічні об’єкти дуже різні. Білий карлик – це залишок зірки, то що залишилося після того, як солнцеподобная зірка витратила своє ядерне паливо і скинула свої зовнішні шари. Коричневий карлик ніколи не був зіркою, але був близький до цього. Маса цих газових гігантів може в десятки разів перевищувати масу Юпітера, але їм все одно не вистачає ресурсів для підтримки стійкого ядерного синтезу.

Коричневий карлик виглядає приблизно так.

Так чому ж коричневий карлик у WD 0032-317 світиться так яскраво? За попередніми розрахунками, ця планета має масу в 88 разів більше маси Юпітера, що робить її одним з найбільших відомих коричневих карликів. Гарячим цей коричневий карлик став не через ядерного синтезу, а в результаті постійного інтенсивного випромінювання від знаходиться на близькій орбіті білого карлика. В результаті світла сторона планети нагрівається до 7 700 градусів Цельсія, а темна не набагато менше – 5 700 градусів. Поверхня нашого Сонця, яке є повноцінною зіркою, в якій відбувається ядерний синтез, має максимальну температуру приблизно 5 500 градусів за Цельсієм.

Така температура робить коричневого карлика відмінним представником “гарячих юпітерів”, які астрономи спостерігають по всьому космосу. На відміну від цих об’єктів, виявлений газовий гігант не обертається поруч з набагато більш великою зіркою, переважної будь-який сигнал, який ми могли б виявити. До того ж планет з такою температурою дуже мало – у дослідженні, опублікованому в журналі Nature Astronomy, зазначається, що відомий лише один світ, досить гарячий для того, щоб викликати термічну дисоціацію молекул. Це KELT-9b, яка прихована зіркою, у кілька разів перевищує розміри Сонця.

KELT-9b – єдина відома екзопланета в тому ж температурному діапазоні, але вона обертається дуже близько до своєї зірки, щоб її можна було чітко побачити. Джерело: NASA.

Астрономи зацікавилися системою WD 0032-317 ще й тому, що вона може містити відомості про еволюцію зірок. Білий карлик настільки гарячий, що його тепло робить коричневого карлика схожим на іншу зірку, що вказує на те, що з тих пір, як він став білим карликом, пройшов всього мільйон або близько того років. Однак його маса становить всього 0,4 сонячної маси, а як відомо маленькі зірки згоряють повільніше. Відповідно до існуючої теорії, зірці, що виробляє стільки тепла, потрібно більше часу, ніж зараз Всесвіту, щоб вичерпати запаси палива. Фахівці припускають, що величезні розміри коричневого карлика сприяли відтягування матеріалу від зірки і прискорення її загибелі.

«Це дійсно молода і швидко розвивається система з загальною оболонкою. І ми також сподіваємося, що ця система і інші подібні системи допоможуть нам краще перевірити теоретичні моделі, які ми використовуємо для пояснення руху подвійних систем», – повідомив автор дослідження. При подальшому вивченні цей об’єкт, що знаходиться на кордоні між планетами і зірками, може надати нам важливі дані для розуміння розвитку Всесвіту.