Космос

Наш будинок – Чумацький шлях: дещо про нашу галактику

Галактика « Чумацький Шлях » розташована на просторі в сотню тисяч світлових років(діаметр) і включає в себе від 200 млрд. зірок до 400 млрд. Наша Галактика належить до категорії спіральних галактик з перемичкою(на мій погляд це найбільш примітні Галактики) і з великою часткою ймовірності має надмасивну чорну діру, розташовану в самому її центрі.

Всі зірки, що складаються в галактиці, обертаються навколо цього центру. Приміром, наше Сонце разом зі своєю системою робить повний обліт, називається галактичним роком, за період в 250 мільйонів років.

Галактики – це не найбільші освіти в космосі і входять до складу більш великих «місцевих груп», а ті в свою чергу в «місцеві надскупчення». Наша місцева група включає: Чумацький Шлях, Андромеду, Галактику Трикутника і більш ніж сорок інших, не таких великих, карликових галактик.

Такі галактики менш масивні і містять лише кілька мільярдів зірок. На відміну від карликових спіральні галактики, якою є і наша, мають чітку форму, що нагадує диск товщиною в 1 тисячу світлових років.

Рукава нашої Галактики

Склад Галактики – це її ядро і п’ять спіральних рукавів, два з яких є основними. В ядрі, за різними припущеннями, можуть перебувати як надмасивна чорна діра – так званий «Стрілець А*» розміром радіусу до 45-ти а. е. або 6 732 000 000 км, а так само кілька звичайних чорних дір, які обертаються навколо свого великого побратима»; так і величезний куля, що складається з темної матерії. Принаймні чіткого розуміння серед вчених досі немає.

Зосередження зірок у центрі більш щільне, а відстань між ними менше, ніж на околицях і в середині радіуса. Якщо спростити, то Галактику можна порівняти з мегаполісом, де в центрі розташовані висотні будівлі, але чим далі віддаляєшся від міста, тим забудова стає все нижче

Рукава іменуються наступним чином: рукав Стрільця, рукав Персея, рукав Лебедя, рукав Центавра і рукав Оріона. Основними вважаються рукава Центавра і Персея, ще їх називають зовнішніми.

Внутрішніми прийнято вважати рукава Стрільця і Лебедя, Орионов ж рукав іменується місцевим і ми знаходимося на його внутрішньому краї. Він з’єднаний з рукавом Персея і Стрільця, і таке розташування дозволяє нам бачити їх обидва в повному складі.

Зіткнення Галактик

Час від часу галактики зливаються і організовуються в більш велике зоряне споруда. Найчастіше поглинання відбувається, коли велика з галактик вбирає в свій склад меншого побратима. В основному розформуванню бувають схильні карликові галактики-супутники, але іноді і більш великі утворення стають жертвами тих, хто ще крупніше.

Наприклад, вважається, що близько 10-ти млрд. років тому нашою галактикою була «з’їдена» галактика Гайя-Енцелад, співвідношення розмірів якої було 1/4. Після цього Молочний Шлях значно зріс і міцно закріпився серед великих галактик.

За даними досліджень цей «акт канібалізму» був далеко не останнім – через чотири мільярди років склад нашої галактики поповниться вмістом Малого і Великого Магелланових Хмар, а всього лише ще 1 мільярд років Чумацький Шлях сам буде поглинений.

У ролі агресора на цей раз виявиться Туманність Андромеди і це буде неймовірна космічна подія! Однак невідомо, чи доживе до цього моменту людство, адже така стабільність існування протягом майже 40 тис. років з моменту нашого зародження – це вже неймовірна удача.