Кохання

Любов – отрута

3 – Знову напився. – зітхнула Даша і відскочила від різкого пориву Назара в її бік.

– Заткнися, идиотина! ! ! – вигукнув він не своїм, а тим чужим, мерзенним голосом, який завжди у нього прорізався по п’яні.

Дашу обдало страшним перегаром з задніми нотами оселедця і солоних огірків. Назар то спеціально, чи то випадково шатнувшись, відштовхнув її, і Даша загрузла в висять на вішалці куртках. Він зняв взуття, наступивши поперемінно на задники кросівок, і на автопілоті завалився у вітальню.

– Це що за хрень знову? ! – заволав Назар, спіткнувшись про іграшку і ледь не розтягнувшись на килимі. – Лерка! Малявка шкідлива!

– Не кричи на дитину! – прибігла Даша. Дівчинка сховалася за спинку дивана.

– Знову все розкидала! – не звернув ніякої уваги на дружину Назар, – ну я тебе попереджав!

Він підняв червону машинку для Барбі і кинув її об стіну. Іграшка розбилася вщент, а слідом за нею злетіли на підлогу настінні годинники. Прозорий захисний корпус на циферблаті тріснув по середині. Назару цього було мало. З шаленими очима він підійшов до уламків і став несамовито штовхати їх об стіни.

– Ненавиджу! Ненавиджу!

Лєрочка плакала, Даша ризикнула проскочити повз Назара і пригорнула до себе доньку. Він обернувся, подивився на них дико, як в афекті. Навчена гірким досвідом Даша знала, що найрозумніше зараз – відвести погляд і ні в якому разі не плакати. Треба показати йому спокій, витримку, байдужість. Треба зробити все можливе, щоб не спровокувати його на щось більш серйозне. Адже він бив її. Адже і Лері діставалося за неконтрольовані дитячі сльози. Він стояв над ними зі стиснутими кулаками, від нього в такі моменти можна було чекати. Придушуючи в собі гордість, принижуючи свою гідність і честь, Даша опускалася перед ним з похиленою головою, віддаючи йому перемогу в цій нерівній дуелі. Вона ласкаво зверталася до дочки, вичавлюючи посмішку:

– А давай ми з тобою на кухню сходимо і молочка зробимо? Може бути твоя Барбі теж хоче молочка?

Лєрочка кивала, зашуганно поглядаючи на тата. Вони йшли, а Назар завалювався на вже розстеленого диван. Варто було заплющити очі, і він відчував себе так, немов обертався на лопатях вертольота. Його нудило від цих відчуттів. Але думки про те, що треба хоча б спробувати кинути пити, більше його не займали. Він став жити за інерцією. Раніше, у юності, він шукав причини невдач у собі, але з віком зрозумів, що легше всього перекладати провину на інших. Головною винуватицею була звичайно теща. Підла мерзота! Як шкода, що він її тоді не дорезал! Саме вона зіштовхнула його з ухилу життєвої гори, і з тих пір він тільки котиться, все швидше котиться клубком вниз, на дно. І тепер він так стрімко летить туди вниз, що не бачить нічого, що могло б його зупинити: ні каменю, ні виступу, ні кореня, які могли б його затримати і дати шанс на порятунок. А Дашка. . Так що Дашка! Вона любить його і нікуди не дінеться. І вона теж винна! ! ! Чого рот роззявляє? Чого вчить його? Чого лізе в душу своїм ниттям? Правий був той, хто казав, що найкраща дружина – це німа дружина.

Протверезівши, Назар представляв з себе абсолютно іншої людини – він був тим, кого полюбила і продовжувала любити Даша. Він ставав милим, турботливим і ніжним чоловіком і батьком, він грав з Лерою і готував вечерю в свої вихідні, вимолював прощення у них двох. І Даша прощала його, перемагаючи огиду до тих пам’ятних днях. Воістину любов буває зла і вбирається в людини подібно отрути, від якого жодних протиотрут немає.

В цих умовах Даша народила другу дитину – хлопчика, якого назвали Микитою. Це ім’я не подобалося Назара, він мріяв назвати сина на свою честь, але Даша проявила в цьому питанні завзятість.

Минуло ще чотири роки, протягом яких Назар у всій красі показав себе буйним алкоголіком. Діти жили в страху і ненависті до батька, а Даша терпіла його і прощала, не втрачала надії на те, що чоловік зміниться. Але настав просвіт і в житті дітей – Назар знову потрапив в об’єктиви поліції. Йому пред’явили звинувачення в крадіжці і взяли під арешт – Назар обікрав склад, на якому працював. Суд засудив його до двох років в’язниці.

– Мама, якщо тато знову повернеться до нас після в’язниці, я з вами жити не буду. Я піду до бабусі або у дитбудинок, але з татом я більше жити не буду. Досить знущатися над нами! Ти або будеш з ним, або зі мною, – поставила Лера матері ультиматум.

– Я теж не хочу жити з татом, він поганий, злий! – приєднався до неї Микита.

– Отже, мама: або він, або ми, – серйозно сказала Лєра. – Вибирай хто тобі дорожче.

Даша дивилася на своїх дорогих дітей і розуміла, що вони праві. Скільки вони всього натерпілися. Якою б болючою не була її любов до Назара, вона в першу чергу була матір’ю. А своїх дітей Даша любила більше, ніж його. Вона подала на розлучення і суд розлучив їх в односторонньому порядку.

Через рік після того, як посадили Назара, Даша вийшла заміж за іншого чоловіка. Олександр був новим торговим представником побутової хімії і співпрацював з магазинами, де Даша вела бухгалтерію. Вони зняли двокімнатну квартиру і діти нарешті-то були щасливі: ніяких п’яних неподобств, відсутність запаху тютюну, а головне спокійне, розмірене життя разом з надійним новим папою, який напевно не сильно і любить їх, але ставиться добре.

Так пройшов рік сімейної ідилії. Настав день, коли він погрожував обірватися разом з наполегливим стукотом у двері. Даша відкрила – там стояв Назар. Він прийшов повертати свою сім’ю. Почувши дивні привітання і переляк у голосі дружини, ним вийшов Олександр.

– Здрастуйте, ви повинно бути Назар, вірно? Даша мені про вас розповідала.

– А ти хто? – не зрозумів Назар. Він не знав, що Даша повторно вийшла заміж. На колишній роботі йому всього лише бовкнула новий адресу дружини одна з касирок.

– А я її новий чоловік, – відповів Олександр і пригорнув Дарину за плечі. Назар очманіло подивився на неї. Даша опустила очі. Це було нестерпно, вона все ще любила його, тільки його. Ах, це серце! Вирвати б його і жити спокійно!

– А давайте ми з вами вийдемо і поговоримо як дорослі чоловіки? – запропонував Олександр.

Вони вийшли. Даша не знала про що конкретно був їх розмову. Через півгодини новий чоловік повернувся, а Назар пішов, навіть не встигнувши побачити дітей.

Подружжя лягли спати і Даша засинала на плечі Олександра, але думки її були далеко-далеко від нього – їх займав Назар і все найпалкіше, найкраще, що було між ними, вся їхня любов, пропалююча наскрізь душу – ось що було у Них в голові. А вона не з ним тепер і більше ніколи з ним не буде. І з якої пісні ці рядки, що так наполегливо звучали в ту ніч у неї в голові? . .

Плюс – кома, мінус – любов,

Сплю, розуміючи, що не з тобою.

Руки так стиснуті, руки не чіпай –

У запальнички помер вогонь, у запальнички помер вогонь*.

Помер, помер! Повинен померти!

Художник Марія Зельдис

Назар поїхав у рідне селище і після Даша ніколи його більше не бачила. Через кілька років вона дізналася через знайомих, що він одружився і в нього народився син, якого він назвав Назаром, як і мріяв. Дружина Назара була такою ж запойной алкоголічкою, як і він сам. Найдивовижніше полягало в тому, що сином займався в основному один Назар, хлопчик був для нього головною радістю в житті. Про дітей же, народжених з Дашею, Назар забув і більше ніколи не цікавився ними.

Його вбили в п’яній бійці на очах у чотирирічного сина, який ховався під столом. Коли Даша дізналася про це, вона впала в глибоку депресію і плакала цілими днями безперервно. Вона так і не розлюбила його. Назар назавжди залишився в її серці. Це була її сама щира, чиста і безкорислива любов, над якою не підвладне часу, яку ніщо не може знищити. Безсонними ночами вона думала про нього і їй здавалося, що саме Назар, померши, присвятив їй такі рядки:

А ти мене ніколи не забудеш,

Навіть якщо когось полюбиш.

Шукати очима очі мої будеш,

Любов – отрута*.